Ukratko o XRP-u
- XRP je nativna kriptovaluta na XRP blockchainu (XRP ledger)
- XRP je treća kripto valuta po tržišnoj vrijednosti u svijetu, iza BTC i ETH (od preko 4800 trenutno izlistanih na CoinMarketCap-u).
- Glavna zadaća XRP-a je medijacija u razmijeni (bridge asset), npr. ako želite poslati uplatu nekome u Mexico, a plaćate US dolarom tada XRP služi za konverziju dolara u Meksički pesos.
- Također XRP ima jedinstvenu ulogu u plaćanjima financijskih institucija koje žele osloboditi kapital u svojim nostro/vostro računima diljem svijeta koristeći ODL – On-Demand Liquidity (likvidnost na zahtjev).
- XRP je deflatorna valuta zato što se svaki put „uništi“ jedan mali dio XRP-a (0.00001 XRP). XRP je unaprijed „izrudaren“ (100 milijardi tokena).
- XRP je vrlo održiva i učinkovita valuta u pogledu potrošnje energije (eco friendly cryptocurrency; 0.0005 TWh / godina).
- XRP ima svjetlu budućnost u svijetu Fintech industrije jer je ekstremno brz
(4 sek / transakcija, izuzetno jeftin – manje od $0.0004 / transakcija i omogućava do 1,500 transakcija u sekundi).
RAZLIKA IZMEĐU RIPPLE I XRP
Mnogo ljudi uspoređuje Ripple sa XRP-om – to su zapravo dva odvojena pojma i tako bi ih trebali koristiti. Ripple je fintech kompanija koja prodaje softver bankama i financijskim institucijama, a XRP je digitalna valuta (digital asset) koja omogućava brz i jeftin transfer u prekograničnim plaćanjima.
Ripple je nositelj XRP-a, ali nije tvorac. XRP su poklonili Rippleu njegovi tvorci - Arthur Britto, Jed McCaleb i Chris Larsen. Ripple drži otprilike 60% svih XRP-a koji postoje (60 milijardi). Taj XRP pripada dioničarima Ripple-a, na koje Ripple ima fiducijarnu dužnost.
Također, zabluda je kada se XRP uspoređuje sa Bitcoinom – to su dvije kriptovalute sa različitim tehnološkim karaktersitikama koje imaju potpuno drugačiju namjenu.
U usporedbi sa drugim kriptovalutama XRP ima značajne prednosti i razlike u principima i tehnologiji: brzina, efikasnost, skalabilnost i cijena transakcije.
Osim toga, tržište koje cilja XRP i Ripple (prekogranična plaćanja) je zaista ogromno i mjeri se u bilijunima dolara (USD trillions).
PREDNOSTI XRP-a
XRP je treća kripto valuta po tržišnoj vrijednosti u svijetu, iza BTC i ETH (od preko 4800 trenutno izlistanih na CoinMarketCap-u).
Glavna zadaća XRP-a je medijacija u razmijeni (bridge asset), npr. ako želite poslati uplatu nekome u Mexico, a plaćate US dolarom tada XRP služi za konverziju dolara u Meksički pesos.
Također XRP ima jedinstvenu ulogu u plaćanjima financijskih institucija koje žele osloboditi kapital u svojim nostro/vostro računima diljem svijeta koristeći ODL – On-Demand Liquidity (likvidnost na zahtjev). Neke procjene govore o tisućama milijardi dolara koje se trenutno nalaze na tim računima (mrtvi kapital).
Glavne prednosti u odnosu na druge kriptovalute su:
- Ekstremno brz (4 sek / transakcija)
- Izuzetno jeftine transakcije (manje od $0.0004 / transakcija)
- Omogućava do 1,500 transakcija u sekundi (BTC: 7 transakcija / sek)
- Eco-friendly valuta koja trši neznatno električe energije u suporedbi sa Bitcoinom ili Ethereum
XRP/Ripplea partnerstva I NAMJENA
Tvrtka Ripple je nedavno izjavila da surađuje sa 300+ financijskih institucija u svijet među kojima su najveće banke (MUFG, Santander, StandardChatered, Westpac, SEB, AmericanExpress, BBVA, SBI, UBS, UniCredit...).
Ovdje je bitno napomenuti da je riječ o partnerstvima unutar RippleNet-a – internacionalne mreže za prekogranična plaćanja (slično SWIFT-u).
Trenutno, XRP ne koriste banke radi nereguliranog tržišta i neusklađenosti legislativa na globalnoj razini. Ali, određeni pomaci se primjećuju i uskoro će banke moći držati i koristiti kriptovalute (pa tako i XRP).
S druge strane, XRP koriste poznate financijske institucije za prijenos novca (remittance companies) kao što su:
- MoneyGram,
- TransferGo
- InstaRem
- InterBank
- Viamericas
- SendFriend
- MercuryFX
- FlashFX i desetine drugih...
Osim toga, XRP ima i druga područja primjene:
1) mikroplaćanja putem platforme Coil koja omogućava monetizaciju sadržaja na web stranicama i blogovima gdje autori sadržaja bivaju plaćeni u XRP-u
2) slanje tipova (napojnica) na Twitteru i putem XRP Tip Bot aplikacije. Svaki korisnik može poslati ili primiti XRP unutar posta na Twitteru
3) kripto zajmovi i čuvanje (loans and custody) – Nexo, Polysign, Coinbase Custody
4) „pametni ugovori“ na Codius platformi (smart contracts)
5) rezervacije putovanja i smještaja (Travala.com)
6) korištenje XRP-a u igrama (Forte platforma) itd...
XRP ZAJEDNICA U SVIJETU I HRVATSKOJ
Danas u svijetu ima oko 1,8 milijun korisnika XRP novčanika (wallet) koji čine samo 0.002% od ukupne svjetske populacije (ovaj broj je vjerojatno i manji s obzirom da jedan korisnik može imati više XRP računa - walleta).
Kako bi malo pokrenuli „uspavanu“ XRP zajednicu u Hrvatskoj odlučio sam, zajedno s mojim bratom Mariom okupiti istomišljenike i XRP fanove na neformalnom druženju u Zagrebu krajem 11. mjeseca.
Na prvi Croatia XRP Community Meetup je došlo čak 15 članova XRP zajednice iz Zagreba, Rijeke, Slovenije…
Neke od tema o kojima smo razgovarali:
- Implementacija i upotreba XRP-a u svakodnevnom životu
- Monetizacija web stranica (blogova) putem mikroplaćanja u sustavu Coil (micropayments),
- Korištenje kripto novčanika (walleta) za čuvanje XRP-a
- Zakonodavstvo i oporezivanje kripto valuta
Osim ovakvog načina druženja naše virtualno druženje se nastavlja i odvija uglavnom na Twitteru.
Ukoliko vas zanima pratite i spojite se sa ovim članovima XRP zajednice /Twitter username): @salwe30 @cro_tatek @Natko @bmarton613 @MatejR4 @NewWorldBank2 @selmersax2002 @Dkadmen @Malovan10 @hprpic @BranislavDukic @cryptopanda1 @bornanp @ciuxcom @Ivan11001507
PREPREKE, SUMNJE I STRAHOVI U SVIJETU KRIPTOVALUTA
Trenutno najveće prepreke su u domeni zakonodavstva (neregulirano tržište), značajnoj volatilnosti kriptovaluta (promjene cijena) i nedovoljnoj svjesti građana.
Iako se u Hrvatskoj još ne može pronaći konkreatn slučaj korištenja XRP-a (npr. kupovina pive u restoranu ili rezervacija smještaja u Zagrebu) važno je stvaranje temelja za širenje svjesti i većoj upotrebi XRP i kriptovaluta u svakodnevnom životu.
Tržište kriptovaluta je još uvijek u razvoju i ovo su sami počeci stvaranja nove digitalne ekonomije koja će bez sumnje imati veliki utjecaj na naše živote u sljedećem desetljeću.
ZA KRAJ... PREPORUKA:
Najbitnije je dobro proučiti određenu kriptovalutu – njezinu namjenu, tim koji je stvara i razvija, potencijalno tržište...
Najbolje je raditi svoje vlastitio istraživanje (DYOR – Do Your Own Research) na Internetu – čitati članke, izvještaje, preporuke, video materijale na YouTubeu i sl.
Osim toga u svakoj zajednici pa tako i u XRP zajednici ima mnogo „influencera“ – korisnika koji svojim znanjem, iskustvom i dosegom mogu pomoći novim investitorima ili kripto entuzijastima. Htio bih napomenuti da na Internetu (društvene mreže) ima jako puno prevara i lažnih vijesti te manipulacija. Zato opreza nikad dosta!
Što se tiče Ripple-a i XRP valute vjerujem da postoji velika vjerojatnost da će banke konačno početi koristiti XRP za likvidnost na zahtjev (On-Demand liquidity) i na taj način osloboditi velike količine novca koji je trenutno „zarobljen“ u nostro/vostro računima diljem svijeta.
Preporučio bih sljedeće web stranice:
- Stedas.hr – infografike i vodiči u vezi XRP-a i Ripple
- Ripple.com – službena stranica kompanije
- XRPchat.com – najveći forum XRP zajednice
- Coil.com – platforma za autore / blogere koji žele monetizirati i zaraditi
- XRPrightnow.com - XRP vijesti
- Lvenet.xrpl.org/ - XRP explorer
Dario Šuveljak
XRP entuzijast i investitor
Email: dario@stedas.hr
Twitter: @stedas
LinkedIn: www.linkedin.com/in/suveljak
DISCLAIMER:
Nisam zaposlen u tvrtki Ripple niti sam povezan s istom. Vjerujem u njihovu viziju i uspjeh te želim informirati javnost o karakteristikama i mogućnostima XRP-a.
Sve što iznosim u javnosti su moja osobna mišljenja i ne trebaju se smatrati financijskim savjetima.